Flok Baskı Tekniğinin Meslek Yüksekokulları Basım ve Yayın Teknolojileri Programlarında Okutulan Serigrafi Baskı Dersine Entegrasyonu


Creative Commons License

Uğur E.

Ulakbilge Sosyal Bilimler Dergisi, cilt.6, ss.545-558, 2018 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 6 Konu: 23
  • Basım Tarihi: 2018
  • Doi Numarası: 10.7816/ulakbilge-06-23-09
  • Dergi Adı: Ulakbilge Sosyal Bilimler Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.545-558

Özet

Büyük oranda tekstil ürünleri ve çok farklı endüstriyel ürünlerin yüzeylerinde farklı bir doku oluşturmak için yaygın olarak kullanılan flok baskı, matbaacılık alanında da kullanılmaktadır. Davetiye üretiminde kadife bir doku oluşturmak için uzun yıllardır tercih edilmektedir. Ayrıca 1970’xxlerden başlayarak 1990’xxların sonuna kadar kartpostalların yaygın olarak kullanıldığı yıllarda, kaliteli ve farklı bir ürün oluşturmak için tercih edilmiştir. Son yıllarda kişisel matbaacılık ürünlerinin ön plana çıktığı bir döneme girilmiştir. Kişiye özel yeni doğan bebek kutlamaları, doğum günü kutlamaları, açılışlar ve farklı dekor materyalleri tasarımları için farklı arayışlarda, flok baskının matbaacı tarafından bilinmesi, çok farklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Kaliteli kâğıtlar, farklı kartonlar, foreks-dekota türü kalın katmanlı kâğıtların yüzeyinde farklı görsel tasarımlarla çok farklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Geçmişte yaygın olarak kullanılmış ve günümüzün rekabetçi ve yenilikçi matbaacılık sektöründe çok farklı ürünler elde edilmesi için fırsatlar sunan flok baskı tekniği matbaacılığın grafik tasarım ve üretim kısımlarında operasyonel eleman (diğer adıyla ara eleman) yetiştiren basım ve yayın teknolojileri programlarında öğretilmesi sektörün ürün çıktılarına zenginlik kazandıracaktır.
 

Flock printing, which is widely used to create a different texture on the surfaces of textile products and many different industrial products, is also used in the field of printing. It is used especially in the production of invitations which constitute the most important branch of stock product production of printing. In addition, from the 1970s to the late 1990s, postcards were widely used in order to create a quality and a different product. In recent years, personal printing products have come to the fore. Special birth baby celebrations, birthday celebrations, opening and different decoration materials for different searches for designs, flock printing by the printing shop to know the very different results will make the emergence of. High quality paper, different cartons, the surface of the thick-layer paper of the forex-decota type can be obtained with different visual designs very different results. Flok printing techniques, which offer opportunities to produce a wide range of products in the competitive and innovative Printing Industry of today and widely used in the past; in the graphic design and production departments of printing press technology programs that produce operational elements (also known as intermediate elements), Teaching the product outputs of the sector will gain wealth.