İstanbul’daki başlıca çatı bahçelerinin yapım esasları açısından değerlendirilmesi


Creative Commons License

Ekşi M.

FORESTIST, vol.62, no.1, pp.149-157, 2012 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 62 Issue: 1
  • Publication Date: 2012
  • Title of Journal : FORESTIST
  • Page Numbers: pp.149-157

Abstract

Materials and construction techniques of roof gardens have showed significant development in recent years. History of roof gardens which was built for aesthetic purposes dates back to BC 2000. While roof gardens were used as esthetical elements in the past, they are built for ecologic benefits today. To withstand long cold winters, North European explorers devised methods for living under extreme conditions. One of these methods was the sod roof, a roof covered with soil for insulation that was planted with grasses and other plants. This approach has become an inspiration for the modern green roofs of today. In the early 1960’s green roof technology was developed in Switzerland and enhanced in many countries, particularly.
Green roofs have become a profession in construction and landscape area. Every day lighter and more durable materials and new techniques are emerging for the roof gardens, which have a wide application area in the world. Modern green roofs consist of constructional layers, which are produced from recycled materials. Green roofs, which are built with new materials, are lighter and more durable than traditional roof gardens. Main aim of this study is to determine the constructional properties of important roof gardens in Istanbul. During this research, usage of new technologies in these roof gardens was put forward with the
constructional properties and functions of roof gardens in Istanbul.

Çatı bahçelerinde kullanılan malzemeler ve yapım teknikleri yıllar içinde gelişim göstermiştir. Estetik amaçlarla oluşturulan çatı bahçelerinin tarihi, M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Geçmiş yıllarda çatı bahçeleri estetik birer objeyken, şimdilerde çevresel yararları için tesis edilen alanlardır. Kuzey Avrupalı kaşifler, uzun ve soğuk kış aylarında oluşan sert koşullarda yaşayabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Bunlardan biri de, çatının toprakla kaplanarak üzerinin otlar ve diğer bazı bitkilerle stabilize edilmesi ve bu sayede ısı izolasyonu sağlanması amacıyla oluşturulan çim çatılar (sod roofs)’dır. Aslen günümüzde kullanılan yeşil çatıların ilham kaynağı bu bakış açısıdır. 1960’lı yılların başlarında İsviçre’de geliştirilen modern yeşil çatı teknolojileri, özellikle Almanya ile birlikte birçok ülkede yaygınlaşmıştır. Son yıllarda çatı bahçeleri, inşaat ve peyzaj sektöründe bir uzmanlık dalı haline gelmiştir. Dünyada geniş bir uygulama alanına sahip olan çatı bahçeleri konusunda, her geçen gün daha hafif ve daha dayanıklı birçok yeni malzeme ile yeni teknikler ortaya çıkmaktadır. Günümüzde çatı bahçeleri, genellikle geri dönüştürülmüş artık malzemelerden üretilen yapısal katmanlara sahiptirler. Yeni yapı malzemeleri ile oluşturulan çatı bahçeleri, klasik çatı bahçelerine göre çok daha hafif, çürümeye ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı malzemelerden oluşmaktadırlar. Bu çalışmada, İstanbul’daki önemli çatı bahçelerinin yapım esaslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sırasında, bu bahçelerin yapım özellikleri, fonksiyonları ve güncel teknolojilerin bu bahçelerdeki kullanım durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.