Küre Şekilli Yapıların Manyetik Anomalilerin Yorumu İçin Bir Abak Tekniği


TARHAN BAL O. , KARA İ. , YÜKSEL F. A.

Uygulamalı Yerbilimleri Dergisi, vol.13, no.1, pp.49-59, 2014 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 13 Issue: 1
  • Publication Date: 2014
  • Title of Journal : Uygulamalı Yerbilimleri Dergisi
  • Page Numbers: pp.49-59

Abstract

Geophysical methods are widely used for detecting archeological sites. Among these methods the magnetic prospecting is generally preferred due to the case of data collecting quickly realized from the surface. 

In this study, the magnetic anomaly of a sphere is utilized to define location and depth information of the buried three dimensional objects.

The basis of the method consist of a nomogram developed using magnetic anomalies of a sphere with varying magnetization angle. The validity of the method is tested on a theoretical data and thereafter applied on a cross-section obtained from magnetic anomaly map of Amasya-Oluz Höyük archeological site.

Arkeolojik alanların ortaya çıkartılmasında genellikle jeofizik yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan manyetik prospeksiyon, yüzeyden hızlı ve kolay bir şekilde ölçü alınmasından dolayı tercih edilir.

Bu çalışmada, yeraltında gömülü olan üç boyutlu kütlelerin yer ve derinliklerini belirleyebilmek için kürenin manyetik anomalisinden yararlanılmıştır.Yöntemin temelini, farklı manyetizasyon açılarına sahip kürenin manyetik anomalilerinden elde edilen bir abak oluşturmaktadır. Yöntemin geçerliliği önce kuramsal bir veri üzerinde denenmiş ve daha sonra da Amasya-Oluz Höyük arkeolojik sahasının manyetik anomali haritası üzerinden alınan bir kesite uygulanmıştır