Pediyatrik Kalp Cerrahisinde Kanülasyon Hasarına Bağlı Olarak Gelişebilecek Superior Vena Kava Sendromlarında Tedavi Seçenekler


Mert M., Günay I., Saltık İ. L. , Özkara A., Seren S.

TURKISH JOURNAL OF THORACIC AND CARDIOVASCULAR SURGERY, cilt.11, ss.249-252, 2003 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 11 Konu: 4
  • Basım Tarihi: 2003
  • Dergi Adı: TURKISH JOURNAL OF THORACIC AND CARDIOVASCULAR SURGERY
  • Sayfa Sayısı: ss.249-252

Özet

Kardiyak cerrahide superior vena kava sendromu (SVKS), intrakardiyak kompleks anomalilerin düzeltilmesi için yapılan girişimler sonrasında gelişebileceği gibi, rutin açık kalp ameliyatı hazırlığı sırasında yapılan kava kanülasyonlarının komplikasyonu olarak da görülebilir. Özellikle yenidoğan ve infant grubunda kardiyak cerrahi sonrası gelişen SVKS yaşamı ciddi bir şekilde tehdit eder. Direk superior vena kava kanülasyonunda oluşan problemlere bağlı olarak bir yaş altı iki hastada postoperatif erken dönemde SVKS gelişti. Bu hastalardan birincisinde darlık kateterizasyon laboratuvarında superior vena kavanın balon dilatasyonu ile giderilirken, ikinci hasta yeniden ameliyathaneye alınarak superior vena kava perikard yama ile genişletildi. Yapılan işlemler sonrası her iki hastada da SVKS bulguları süratle geriledi ve hastaların uzun dönem takiplerinde sorunları olmadığı gözlendi. Kardiyak cerrahi sonrası gelişen SVKS acil müdehale gerektiren bir komplikasyondur.
Anahtar Kelimeler : Superior vena kava, superior vena kava sendromu, balon dilatasyon, kanülasyon
Viewed : 7937


Superior vena cava syndrome (SVCS) is usually encountered in cardiac surgery following the correction of complex intracardiac anomalies as well as a result of superior vena cava injuries during direct caval cannulation. Superior vena cava syndrome following cardiac surgery is a life-threating emergency especially in the noenatal and infant age group. This pathology was obseved in the early period after cardiac surgery in two patients under one year-old. Both patients had had problems during superior vena cava cannulation for cardiopulmonary bypass. The first patient underwent balloon dilatation of her superior vena cava in the catheterization laboratory while the second patient was taken back to the operating room for the enlargement of the superior vena cava by autologous pericardial patch, and SVCS findings regressed dramatically in both patients following the interventions. Both patients were symptom-free in the long-term controls.
Anahtar Kelimeler : Superior vena cava, superior vena cava syndrome, balloon dilatation, cannulation