Kardiyovasküler Hastalıklarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Konusunda Güncel Yaklaşımlar


Creative Commons License

UYSAL H.

Turk J Nur, cilt.7, ss.69-83, 2016 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 7
  • Basım Tarihi: 2016
  • Dergi Adı: Turk J Nur
  • Sayfa Sayısı: ss.69-83

Özet

 

Kardiyak rehabilitasyon programı, çeşitli kardiyovasküler hastalıkları olanlara yardımcı olmak, semptomlarını iyileştirmek ve fonksiyonel kapasitelerini artırmak için geliştirilmiş önemli bir uygulamadır. Sağlığı korumak için yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlar bu alanda gereklidir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli bilimsel kanıtların sınırlı olması, birçok Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp girişiminin uygulanmasını imkansız hale getirmekte ve daha ileri araştırmaların önemini de güçlendirmektedir.

Ciddi ve olasılıkla yaşamı tehdit eden tedavi etkileşimlerine neden olabileceği için, bitkisel ilaçların kullanımında kardiyovasküler hastalıklar için reçeteli ilaç kullanan hastalarda çok dikkatli olunmalıdır. Kardiyak ilaçların dar terapötik aralığının olması nedeniyle diyet takviyeleri ve bitkisel ilaçlar ile olumsuz etkileşime girme olasılığı endişe vericidir. Bu nedenle yararlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp tedavilerini teşvik etmek ve olası bitki-ilaç etkileşimlerini önlemek için kardiyovasküler hastalığı olanlarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp kullanım sıklığını ve doğasını anlamak önemlidir. Bu derlemede bu konuda bilgi paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.

 

Cardiac rehabilitation program is an important application developed to help people with various cardiovascular diseases, to improve their symptoms and to increase their functional capacities. Creative and innovative approaches to maintaining health are needed in this area. However, the limited availability of high-quality scientific evidence makes it impossible to implement many Complementary and Alternative Medicine initiatives and strengthens the importance of further research.

Patients using prescription drugs for cardiovascular diseases should be very careful in using herbal medicines, as they can cause serious and possibly life-threatening treatment interactions. Due to the narrow therapeutic range of cardiac drugs, the possibility of adverse interactions with dietary supplements and herbal medicines is of concern. For this reason, it is important to understand the frequency and nature of Complementary and Alternative Medicine use in those with cardiovascular disease to encourage useful Complementary and Alternative Medicine treatments and prevent possible plant-drug interactions. This review is intended to share information on this topic.