Trombositer Hemorajik Diyatez


Creative Commons License

Bayrakal A. , Or M. E.

in: Ruminantlarda Kan ve Kan Yapan Organ Hastalıkları - 2019, Prof.Dr.Süleyman KOZAT, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.45-49, 2019

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.45-49
  • Editors: Prof.Dr.Süleyman KOZAT, Editor

Abstract

Hemorrhagic diathesis is the blood leakage out of the vein without any traumatic injury, caused by anomalies in the coagulation mechanisms or increased capillary permeability. The most common causes of hemorrhagic diathesis are platelet-based bleeding disorders. Platelet-based hemorrhagic diathesis may develop due to reduced thrombocyte production in bone marrow (thrombocytopenia) or deterioration of existing thrombocytes (thrombocytopathy). The aim of this review is to inform about the most common problems causing platelet-based hemorrhagic diathesis in ruminants.

Hemorajik diyatez; kanın pıhtılaşma mekanizmalarındaki bozukluklar ya da kapillar damar geçirgenliğinde meydana gelen artış sonucu, herhangi bir travmaya maruz kalmaksızın kanın damar dışına çıkmasıdır. Hemorajik diyatez sebeplerinden en yaygın olanı trombositer kaynaklı kanama problemleridir. Trombositer kaynaklı hemorajik diyatez; kemik iliğinde trombosit üretiminin azalması (trombositopeni) ya da kandaki mevcut trombositlerin herhangi bir sebeple parçalanması (trombositopati) sonucu gelişir. Bu derlemede ruminantlarda trombositer kaynaklı hemorajik diyateze sebep olan en yaygın problemler hakkında bilgiler sunmak amaçlanmıştır.