Yüksek Gerilim Enerji İletim Hatlarında Kullanılan Askı Halatlı ve Halatsız ADSS F/0 Kabloların Yüzey Aşınım Biçimlerinin İncelenmesi


GÜNEŞ İ. , UĞUR M.

Ulusal Elektrik Tesisat Kongresi, İzmir, Türkiye, 1 - 04 May 2009, ss.122-125

  • Basıldığı Şehir: İzmir
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayısı: ss.122-125

Özet

Bakır iletkenli haberleşme kablolarının enerji nakil hatları ile aynı mekanik sistemde kullanıldığı durumlarda manyetik alan etkisi ile haberleşmede kullanılan sinyallerde bozulmalar meydana gelmekte, buna karşın Fiber Optik (F/O) kablolar ile bilgi akışı sağlandığında bilgi manyetik alandan etkilenmemekte ve güvenli bir şekilde gönderilebilmektedir. Ancak bu tip kablolarda da bakır kablolarda olduğu gibi dış yalıtkan yüzeyin polimerik bir malzeme ile kaplı olması nedeniyle elektrik alan etkisi ve çevresel etkiler kablo yalıtkanında bozulmalar meydana getirebilmektedir [1,2]. Bu çalışmada ülkemiz koşullarında haberleşme sisteminin havai hat fiber optik kablolar ile gerçekleşmesi ve enerji nakil hattı mekanik sistemine entegre edilmesi sonucu oluşacak etkiler ve bu etkiler altında kabloların izolasyonunun bozulma biçimleri incelenmiştir.

Deneyler süresince Fiber Optik kablolarının çevresel etkenler altındaki performansları, kuru yüzeyde elektriksel ark oluşumu (Dry-Band Arcing Test) yöntemi ile gözlenmiştir. Enerji nakil hatlarında kablolar üzerinde elektrik alan etkisi ile kısmi deşarjlar oluşmakta ve kabloların kullanıldığı ortamdaki çevresel etkilere göre deşarjların oluşumu da değişmektedir [3,4,5].

Bu çalışmada askı halatlı F/O kablolar ile askı halatsız ADSS F/O kabloların elektriksel dayanımları test edilmiş ve iki kablo arasındaki geometrik yapının ortalama ömür süresine ciddi anlamda etki ettiği gözlenmiştir.