Kağit Ve Karton Ve Ambalaj Atiklarinin Toplanmasinda İstanbul, Beylikdüzü Bariş Mahallesi Örneği


MERTOĞLU ELMAS G. , Bekiroğlu Öztürk S., CENGİZ Y., BEKİROĞLU S.

IBC International BASEV Congress Uluslararsı Basev Kongresi, Yapı Endüstri Merkezi İstanbul, 17-19 Nisan 2014., İstanbul, Türkiye, 17 - 19 Nisan 2014, ss.1

  • Basıldığı Şehir: İstanbul
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.1

Özet

Kağıt hamuru, elde edildiği odun hammaddesine ve kullanılan üretim prosesin sürecine bağlı olarak ekonomik katma değeri oldukça yüksek bir kağıt üretim hammaddesidir.

Kağıt karton ve ambalajı atıklarının son kullanıcıdan toplanarak ekonomik katma değeri yüksek olan yeniden kağıda dönüştürülerek ormanların sürdürülebilir olmasına ve aynı zamanda çevre kirliliğinin azalmasına olanak sağlamaktadır. Kağıt, karton ve kompozit ambalaj atıklarından verimi ve kalitesi yüksek geri dönüşümlü kağıt elde edebilmek için ambalaj atıkların toplama faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılmasını sağlayan bir çok parametreler bulunmaktadır. Tüketicilerin (cinsiyeti,yaşı, eğitim durumu, aylık geliri, medeni hali gibi) gibi demografik özelliklerinin çevre duyarlılığını ve kağıt ve karton atıklarının geri dönüştürmek üzere kaynağından ayrı toplama prosesine olan etkisi çalışılmıştır.

Bu anlamda İstanbul Beylikdüzü ilçesinde Barış mahallesine anket uygulanarak istatistiki programlarıyla değerlendirilmiştir. atık kağıdın etkili toplama prosesi ile sosyo ekonomik parametrelerin etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Belirlenen parametrelerden hareketle, atık kağıt toplama prosesinin olan etkisi ölçülerek ve değerlendirilmiştir.