Deneysel Benign Prostat Hiperplazisi Modelleri


Creative Commons License

Selçuk B., Kırlı E. A. , Önal B.

Klinik Bilimlerde Deney Hayvanı Modelleri, Ejder Saylar Bora,Can Özlü, Editör, Akademisyen Kitabevi A.Ş., Ankara, ss.839-843, 2020

  • Yayın Türü: Kitapta Bölüm / Araştırma Kitabı
  • Basım Tarihi: 2020
  • Yayınevi: Akademisyen Kitabevi A.Ş.
  • Basıldığı Şehir: Ankara
  • Sayfa Sayıları: ss.839-843
  • Editörler: Ejder Saylar Bora,Can Özlü, Editör

Özet

Benign prostat hiperplazisi (BPH) yaşlanan erkekte sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle klinik ve deneysel olarak etiyopatogenez ve tedavi çalışmalarının yoğun olduğu bir konudur. BPH gelişimine insan dışında sadece şempanze ve köpekte rastlanmaktadır. Hormonal kaynaklı köpek BPH modeli birçok yönden insanda gelişen BPH’a çok benzeyen iyi bir alternatiftir. Ancak etik ve mali faktörler bu modellerin uygulanabilirliğini kısıtlamaktadır. Bu nedenle BPH çalışmaları için indüklenmiş BPH hayvan modelleri, in vitro ve in vivo modeller geliştirilmiştir. Sıçan ve fare'ye ait prostat dokusu hormon ve kimyasallar kullanılarak büyümesi için indüklenebilir. Bu bölümde önce deneklere ait embriyolojik, anatomik ve histolojik özelliklere değinilecektir. Sonrasında modellerin oluşturulması ve özelliklerinden bahsedilecektir.

Benign prostatic hyperplasia (BPH) is one of the common health problems in aging men. For this reason, it is a subject that has clinical and experimental etiopathogenesis and treatment studies. The development of BPH occurs only in chimpanzees and dogs, except human. The hormonal origin dog BPH model is a good alternative that is very similar to the BPH developing in humans in many ways. However, ethical and financial factors restrict the applicability of these models. Therefore, induced BPH animal models, in vitro and in vivo models have been developed for BPH studies. Prostate tissue of the rat and mouse can be induced to grow using hormones and chemicals. In this section, first embryological, anatomical and histological features of the subjects will be discussed. Afterwards, the creation and properties of the models will be discussed.