Osmanlı'da Tuğra " Kanuni Sultan Süleyman'ın Tuğrası"


Özkul K.

Sunum, ss.7, 2020

  • Basım Tarihi: 2020
  • Sayfa Sayıları: ss.7

Özet

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış;

Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış.

Necip Fazıl Kısakürek

 

Sanat için birçok cümle kurulabilir, birçok ifade kullanılabilir ama en güzel ifade Necip Fazıl KISAKÜREK’ ten gelmiştir. Sanat, sanatçının ya da sanatseverin aslında bir arayışını anlatır. Her ortaya çıkan eserin heyecanla yapılıp, sunulduğu sonra bu heyecanın bir sonraki eserde yeniden canlandığı arayıştır aslında. Sonu yok, uçsuz bucaksız… Her bir eser tektir, sanatçının evladı gibidir ve yaptığı eserin hak edildiği yerlere gitmesini ister sanatçı. Anlatmak istediklerinin kaygısını taşır ve doğru anlaşılabilmenin de.

Sanatçının eserlerine, hayata hangi pencereden baktığı, nasıl bir donanıma sahip olduğu, bulunduğu ortamları, düşünceleri, yaşam tarzı, aldığı eğitimi, ailesi, çevresi, kültürel farklılıkları yansır. Ve hatta eserlerine bakarak, sanatçının genel yapısı ile alakalı öngörüye sahip olmak dahi mümkündür.

Toplumun saygı duyduğu, izlediği, duruşunu ve düşünce tarzını benimseyip sevdiği insanlardır, sanatçılar. Bu sebeple yaşadığı ülkeye, devletine, milletine saygı duyup sahip çıkan, birlik ve beraberlik sinyallerini veren, eserlerinde dik bir duruş sergileyen, gelecek nesillere örnek olacak davranışlarda bulunan, özel yaşamıyla dahi örnek teşkil eden insan olmalıdır.