Üstün ve Normal Çocuklarda Yöetici İşlevler:Londra Kulesi Testi


LEANA-TAŞCILAR M. Z. , Cinan S.

Psikoloji Çalışmaları Dergisi, vol.14, pp.15-35, 2012 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 14
  • Publication Date: 2012
  • Title of Journal : Psikoloji Çalışmaları Dergisi
  • Page Numbers: pp.15-35

Abstract

 

 

 The present study used the Tower of LondonDX (TOLDX) test to compare executive planning ability among three groups: an average children group attending a regular education program, a gifted childen group and another average children group, both attending a differentiated education program. 

The results of the study indicated that the gifted children pre-planned better and solved the planning problems faster than the average children who were in the differentiated program. They also pre-planned better and solved the problems correctly and faster with fewer excess moves than the average children in the regular program. The present findings provided a support to the assumption that planning as an executive function might be an indicator of general intelligence. 

Key Words: Gifted Children, Intelligence, Executive Functions, Planning Ability

Mevcut çalışmada üstün-zekâlı öğrenciler,üstünlerle birlikte farklılaştırılmış bireğitim programına devam eden normalzekâlıöğrenciler ve normal bir eğitimprogramında okuyan normal-zekâlı öğrencilerdenoluşan üç grup planlama becerileribakımından, Londra Kulesi TestiDX (LKTDX)çoçuk sürümü kullanılarak, karşılaştırılmıştır.Araştırmada üstünlerin, kendileriylebirlikte farklılaştırılmış bir eğitim görennormal-zekâlı öğrencilerden daha iyi önplanlamayaparak problemleri daha hızlıçözebildikleri ve normal bir eğitim alannormal-zekâlı öğrencilerden de daha iyiön-planlama yaparak problemleri daha azhamle ile daha doğru ve hızlı çözebildikleriyönünde bulgular elde edilmiştir. Bu sonuçyönetsel işlevlerden planlama becerisininzekânın bir göstergesi olabileceği yönündekigörüşü destekler niteliktedir.Anahtar Kelimeler: Üstün Zekâlı Çocuklar,Zekâ, Yönetsel Fonksiyonlar, PlanlamaBecerisi, Londra Kulesi Testi