Magnolia grandiflora L. ve Magnolia x soulangiana Soul. Türlerinin Bazı Tohum Özelliklerinin Belirlenmesi Üzerine Araştırmalar


EBCİN KORKUSUZ E.

İ.Ü.Orman Fakültesı Dergisi, cilt.62, ss.159-172, 2012 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Cilt numarası: 62 Konu: 2
  • Basım Tarihi: 2012
  • Dergi Adı: İ.Ü.Orman Fakültesı Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.159-172

Özet

Magnolia grandiflora L. ve Magnolia x soulangiana Soul. türleri tohumlarının morfolojisi, olgunlaşma zamanı, çimlenme engeli ya da dormansi fizyolojisi ve tohum gücü (doğrudan, dolaylı), laboratuarda gerçekleştirilen bir dizi deneysel çalışmalarla araştırılmıştır. Manolya türleri tohumlarında ön işlemleri zorunlu kılan çimlenme engeli (dormansi) mevcuttur. Çalışma kapsamında söz konusu çimlenme engelinin giderilmesi için her iki türde soğuk katlama, çıplak katlama, osmotik stres ile koşullandırma ve katlama + hormonla (GA3) muamele etme işlemlerinin etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Elde edilen sonuçları, her iki türde de çıplak katlama ve osmotik stres ile koşullandırma yöntemlerinin tohumların çimlenme engelini gidermek için yeterli olmadığını, soğuk katlama ve katlama + hormon (GA3) işlemlerinin çimlenme engelini giderdiğini ortaya koymuştur.

Seed morphology, maturation, dormancy and seed vigor (direct or indirect) were studied in a series of laboratory experiments for Magnolia grandiflora L. and Magnolia x soulangiana Soul. Both Magnolia species exhibit seed dormancy, requiring pretreatments including cold stratification (classical stratification), prechilling, osmotic conditioning and  a treatment combination of cold stratification + gibberellic asit (GA3) hormone were employed to eliminate seed dormancy for both species. At the end of the experiment naked stratification and osmotic conditioning did not sufficiently break seed dormancy for both species. However, cold stratification and the cold stratification + hormone treatment combination enhaced seed germination for tree species.