Transfer Baskı Tekniği Örneği Çıkartma (Dekal) Yönteminin Günümüz Seramik Sanatında Uygulanması


Creative Commons License

Şimşir Çalışkan A., Özsoy S. A.

6. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu, İstanbul, Türkiye, 1 - 03 Kasım 2018, cilt.1, ss.755-764

  • Cilt numarası: 1
  • Basıldığı Şehir: İstanbul
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.755-764

Özet

Seramik ilk çağlardan günümüze kadar insanların duygularını, düşüncelerini, heyecanlarını ve yaşamlarını aktardıkları bir malzeme olmuştur. Serigrafi baskı tekniğinin bir kolu olan transfer baskı, bir çok farklı sektörde kullanılmasının yanı sıra seramik ve cam endüstrisinde de ürünler üzerine uygulanmaktadır. Serigrafi yöntemiyle seramik ürünün üzerine direkt veya endirekt- transfer yapmak suretiyle tek renkli ve çok renkli baskı yapmak mümkündür. Direkt serigrafi tekniği ile daha çok tek renkli işler basılırken endirekt yöntemle karmaşık desenli çok renkli baskılar da rahatlıkla basılabilir. Dekal kâğıdı, bir imajın bir obje üzerine aktarılabilmesi için üretilmiş sulu çıkartma kâğıdıdır. Çıkartma, düz olmayan yüzeylere direkt baskının imkansız olduğu alanlarda uygulanabilen bir tekniktir. Çıkartma tekniği ile günümüzde serigrafi baskı çok farklı şekillerde ve yüzeylerde kullanılmaktadır.

Çalışmada çıkartma yönteminin günümüz seramik sanatında kullanılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanacaktır.

Ceramics became a material from the early ages to the day-to-day where people convey their feelings, thoughts, excitement and lives. Transfer printing, a line of serigraphy printing technique, is applied to products in ceramics and glass industry as well as in many different sectors. Monochromatic and multicolor printing is possible by direct or indirect transfer on ceramic product by serigraphy method. While printing monochrome works more directly with direct screen printing technique, complex patterned multicolored prints can be easily printed by indirect method. Decal paper is an aqueous decal paper produced so that an image can be transferred onto an object. Sticking is a technique that can be applied in areas where direct printing on uneven surfaces is impossible. Today, silk screen printing is used in very different shapes and surfaces with the sticking technique.

The method of extraction in the study will be explained in the contemporary ceramics art and the points to be noted.