İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular

Hak sahipleri arasında İÜ Rektörlüğü’nün adının da bulunduğu, BAP destekli disiplinler arası ve ilk incelemeli patent alındı

Hak sahipleri arasında İÜ Rektörlüğü’nün adının da bulunduğu, BAP destekli disiplinler arası ve ilk incelemeli patent alındı

İÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Kimyasal Teknolojileri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet K. Pabuccuoğlu yürütücülüğünde, BAP Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen 594/15122006 numaralı ilk proje patent aldı.

foto_2

“Nişasta Esaslı Mukozoya Yapışabilir Polimerler: Sentezi, Karakterizasyonu ve Koyunlarda Östrus Senkronizasyonu Amaçlı Vajinal Yolla Kontrollü Progesteron Salımında Kullanılabilirliğinin İncelenmesi” başlıklı proje, Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü, Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknolojiler Ana Bilim Dalı, Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı olmak üzere 3 farklı disiplinin yer aldığı ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Proje kapsamında vajinal yolla ilaç taşıyıcı olarak kullanılabilecek biyouyumlu ve mukozaya yapışabilen özellikte polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları gerçekleştirildi.

Sentezlenen ürünlerin patentlenmesi için TPE’ne ve EPO’ne incelemeli patent başvuruları yapıldı. EPO tarafından işlemler devam ediyor. Bu ürünlerin yeni, keşif ve endüstriyel olarak uygulanabilir nitelikte olması dolayısıyla, TPE tarafından, 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 62’inci maddesi uyarınca incelemeli patent verilmesine karar verildi. Bu patent aynı zamanda 2012 yılından itibaren koruma altına alınan ve hak sahipleri arasında İÜ Rektörlüğü’nün adının da bulunduğu ilk başvuru ve alınmış ilk incelemeli patent.

http://www.istanbul.edu.tr/?p=46244

Geri Okunma Sayısı: 3618
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa BAP Koordinasyon Birimi